Jak pielęgnować bliznę po cc?

Jestem zdania, że każda z nas jest piękna, bo piękno kryje się w nas, a nie na zewnątrz. Często nawet same przed sobą nie chcemy przyznać, że wszelkie niedoskonałości naszego ciała czy blizny bardzo nam przeszkadzają. Moim zmartwieniem przez jakiś czas była blizna po cc. 

 Cesarskie cięcie to zabieg, który polega na interwencji w skórę, powłoki brzuszne oraz dolną część macicy. Sama przechodziłam go trzy razy i za każdym z nich blizna po nim była inna. W dzisiejszych czasach blizna po cesarskim cięciu jest zwykle tak krótka i nisko umiejscowiona, że często nie widać jej nawet w dwuczęściowym stroju kąpielowym. Ślad po cesarce na skórze jednak zawsze pozostaje.

Na to jak wygląda blizna po cesarce wpływa kilka czynników. Na niektóre nie mamy żadnego wpływu np. wybór lekarza przeprowadzającego cesarskie cięcie i jego umiejętności, czy zdolność naszego organizmu do szybkiej regeneracji. Przy tym drugim dużo też zależy od nas samych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, w czasie gojenia sie rany jak i po, mamy wpływ na ostateczny wygląd blizny. 


Jak pielęgnować bliznę po cc?

W pierwszej dobie po cesarce rana jest chroniona opatrunkiem, którego nie wolno moczyć.  Dopiero po zdjęciu opatrunku możemy zacząć często ją przemywać, dezynfekować i wietrzyć, aby nie doszło do zakażenia. Bliznę po cesarce musimy delikatnie i jednocześnie dokładnie osuszyć.

W czasie, kiedy rana się goi, dobrze jest też zakładać ubrania zrobione z naturalnych tkanin. Bielizna musi być lekka i przewiewna i nie uciskać rany.

Po zdjęciu szwów, gdy rana jest już zagojona można zacząć stosować krem lub maść na blizny, które wygładzają i zmiękczają skórę oraz rozjaśniają bliznę.

 

 

Co stosować na blizny? 

Obecnie w sklepach i aptekach dostępnych jest wiele preparatów wspomagających leczenie blizn po cesarskim cięciu. Jednym z nich jest Contractubex.

 


 Contractubex żel można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia m.in.:

 • po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), 
 • po oparzeniach, 
 • urazach (otarcia, skaleczenia).

Pomaga w prawidłowym formowaniu się blizny:

 • zmniejsza jej wielkość,
 • uelastycznia bliznę,
 • łagodzi ból i świąd,
 • wygładza i rozjaśnia bliznę.

Contractubex zawiera: 

 • heparynę - ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne oraz hamuje nadmierny rozrost tkanki łącznej. Ponadto zwiększa nawodnienie tkanki i rozluźnia strukturę kolagenu.
 • wyciąg z cebuli - Hamuje wzrost fibroblastów (komórki tkanki łącznej) różnego pochodzenia, , działa też bakteriobójczo. Dzięki tym właściwościom stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny.
 • alantoinę - przyspiesza gojenie się rany, wpływa na odnowę naskórka i zwiększa zdolność wiązania wody przez tkankę.

Stosować go możemy, gdy rana po cesarskim cięciu całkowicie się wygoi.

 Tak jak już Wam wspomniałam w swoim życiu miałam trzy cesarskie cięcia. Nigdy też nie miałam żadnych komplikacji po tych operacjach i pomijając pierwszą dość szybko wracałam do wszystkich aktywności. Po pierwszym porodzie nie miałam pojęcia o tym, jak poważną operację przeszłam i jakie mogą być jej skutki. Uświadomił mi to dopiero potworny ból w okolicach rany przy każdej próbie ruchu, kaszlu czy śmiechu. Po kolejnym cc było już lepiej do tego stopnia, że przy ostatnim już w kilka godzin po operacji mogłam swobodnie usiąść na łóżku i bez obaw zająć się nie tylko dzieckiem, ale i pielęgnacją swojej rany.  Do czego jednak zmierzam? Za pierwszym razem po pielęgnacji rany po cc pozostała delikatna blizna, choć początkowo mogłoby się wydawać, że będzie znacznie bardziej widoczna. Po drugiej cc blizna była na tyle widoczna, że czułam duży dyskomfort.  Po trzeciej  od samego początku blizna jest niemal niewidoczna. Wiem, że w ostatnim przypadku to duża zasługa lekarza wykonującego cc, ale też i sama pielęgnacja rany.

Dlatego jeśli przyjdzie lub przyszło Wam rodzić drogą cesarskiego cięcia, pamiętajcie, że pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu powinna być bardzo ważnym elementem troski o siebie i warto ją zacząć od samego początku.


Pomimo tego, że blizna po cc to ślad po poważnej operacji to odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że blizna ta będzie niemal niewidoczna i nie będzie przyczyną naszego dyskomfortu.


5 komentarzy:

 1. Mam tych blizn trochę nie tylko po cesarkach, ten żel też nie raz miałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Musze zatem kupic ten zel, moj maz ma blizne i mysli jakby ja zniwelowac :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie ten żel bardzo pomógł, zaświadczam, że działa tak, jak napisane :) Tylko faktycznie trzeba stosować go regularnie i nie zapominać. Przy okazji wsmarowywania contractubexu jest też i masaż blizny, a to dodatkowo sprzyja gojeniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Używałam tego żelu dwukrotnie. Po obu cesarkach. Polecam, faktycznie działa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że jeśli blizna nas niepokoi to warto porozmawiać z lekarzem. Teraz nawet nie trzeba wychodzić z domu, można mieć wizytę online.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Cosmetics reviews , Blogger