Zespół suchego oka - jak sobie z nim radzić?

Dziś raczej trudno wyobrazić sobie dzień spędzony bez komputera czy smartfona. Część z nas używa ich w pracy, a część w domu. Wielogodzinne wpatrywanie się w migający monitor nadwyręża wzrok, a konsekwencją tego może być zespół suchego oka. Zespół suchego oka to niedostateczne nawilżenie gałki ocznej, w efekcie którego odczuwamy szereg uciążliwych objawów takich jak:
 •     uczucie ciała obcego w oku,
 •     wrażenie piasku pod powiekami,
 •     pieczenie oczu,
 •     zaczerwienienie oczu,
 •     swędzenie i kłucie oczu oraz powiek,
 •     zmęczenie oczu,
 •     nadwrażliwość na światło,
Problem z suchością oczu wynika nie tylko z pracy przed komputerem. Wpływ na jego wystąpienie ma m. in. również klimatyzacja, sztuczne oświetlenie, smog, wiatr, stosowanie soczewek kontaktowych czy palenie papierosów.   

Co zrobić, by pomóc suchym oczom? 


Aby skutecznie zapobiegać zespołowi suchego oka, należy w pierwszej kolejności ograniczyć czas spędzany przed laptopem, smartfonem i tabletem. Lepiej pójść na spacer lub zająć się innymi aktywnościami.

Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na ograniczenie ich używania. Wówczas dobrym sposobem będą:

 •  Sztuczne łzy i preparaty nawilżające oczy: krople do oczu dostarczają oczom niezbędnej wilgoci. 
 
Mi pomaga Dexoftyal. To krople do oczu, których głównym zastosowaniem jest nawilżenie gałki ocznej, ale również odżywienie i regeneracja rogówki. 
W składzie znajdziemy prowitaminę B5, Hydroksypropylocelulozę, Dekspantenol i Poliheksanid. To wyrób medyczny dostępny bez recepty, więc oczywiście zaciągnęłam porady lekarza przed stosowaniem. Upewnił mnie jednak, że jest to środek, który może być stosowany przez dłuższy czas i jest w większości przypadków bardzo dobrze tolerowany i przyswajany. Po ich aplikacji niektóre objawy są znacznie mniejsze np. nie mam już jakiegoś większego uczucia zmęczonych oczu, a pieczenie i swędzenie oczu zniknęły całkowicie. 

 •  Świeże powietrze: należy regularnie na kilka minut otwierać okno. Świeże powietrze pomoże nie tylko zmęczonym oczom, ale poprawi nasze samopoczucie.
 •  Krótka przerwa: Jeśli już musimy siedzieć przed komputerem to krótkie przerwy pomogą odpocząć oczom.
 • Świadome mruganie: Intensywne mruganie przez kilka sekund wystarczy, by stopniowo uzupełnić nawilżenie oczu.

Macie uczucie suchych oczu po dłuższym czasie pracy przed komputerem? Jak sobie z tym radzicie?  


---------------------------------------

W każdym gabinecie lekarskim , zabiegowym czy stomatologicznym widzimy parawany lekarskie. Zapewniają one nam trochę prywatności, gdy ktoś wejdzie akurat do gabinetu. Pamiętam, że kiedyś były to zwykłe tradycyjne parawany. Ostatnio w jednym z gabinetów lekarskich widziałam parawan medyczny idealnie dopasowany do wnętrza. Przyznam, że choć nie ma to nic wspólnego z ochroną naszego zdrowia, to jednak również wnętrze gabinetu i jego wyposażenie wpływa jak postrzegamy daną placówkę. A jak Wy myślicie?

2 komentarze:

Copyright © 2014 Cosmetics reviews , Blogger