Studia - kolejny etap w naszej edukacji

Każdy z nas, na pewnym etapie edukacji zastanawia się co dalej. Ja te wybory mam raczej już za sobą, ale czy teraz wybrałabym taką samą drogę?

źródło: pixabay


Najlepszą inwestycją w siebie jest podnoszenie własnych kwalifikacji. Co jakiś czas korzystam z jakiś kursów czy innych szkoleń, czasem też sama próbuję szukać informacji na interesujące mnie tematy, jednak nie ma to jak studia. 

Ten czas wspominam mile pomimo ogromu wiedzy jaką trzeba było przyswoić.  Niektórzy ograniczają swoją uczelnianą przygodę do “odklepywania” zajęć tylko po to aby posiadać wyższe wykształcenie, które w obecnej chwili jest już standardem.  Co zrobić aby tak nie było?

Kluczem do mądrego wyboru swojej edukacyjnej ścieżki jest świadome spojrzenie na swoją obecną sytuację. Spojrzenie z perspektywy tego, czego tak w ogóle chcemy.  Dopiero taka perspektywa pozwoli nam zdecydować, czy studia to coś dla nas, czy niekoniecznie. Nikt, lepiej niż my sami,  nie zna naszych pragnień, marzeń i osobistych preferencji.

Studia mogą być świetnym sposobem na nasz edukacyjny rozwój. Mogą być przestrzenią poznawania nowych ludzi, angażowania się w różne projekty i uczenia się wartościowych rzeczy. Tak oceniamy je, gdy pójdziemy w kierunku, który faktycznie nas interesuje i tak było w moim przypadku. 

Niestety mogą też być hamulcem. Mogą być nudne i niepraktyczne. Mogą pożerać mnóstwo czasu, który moglibyśmy poświęcić na dynamiczny rozwój osobisty i zawodowy. Tak dzieje się w przypadku, gdy studia wybieramy pod presją rodziców lub innych bliskich osób lub gdy idziemy na studia tylko po to, bo warto mieć dyplom, który ma być potwierdzeniem wiedzy i kompetencji.

Wybór studiów to bardzo ważna życiowa decyzja. Pomimo, że jestem zadowolona z kierunku studiów, który skończyłam, to teraz po larach ciągnie mnie aby rozwijać się dalej. Ostatnio zaczęłam przeglądać oferty rekrutacji jakie prezentują prywatne uczelnie warszawa

Czy na jakąś się skuszę jeszcze nie wiem. Mam przed sobą jeszcze dobre paręnaście lat przy, więc może warto kształcić się w kierunku, który zawsze mnie interesował. Obecna sytuacja czasami wymusza na nas niektóre zmiany. Może to właściwy moment by je podjąć.

Odpowiadając Wam na pierwsze pytanie. Tak z pewnością wybrałabym tę samą drogę. Jestem zdania, że człowiek uczy się przez całe życie, a najlepszą inwestycją w siebie jest poszerzanie swojej wiedzy. 

Zadowoleni jesteście ze swoich wyborów? A może rozwijacie się dalej? 

20 komentarzy:

 1. ja już dawno studia mam za sobą, to był ciekawy etap w moim życiu. może jeszcze kiedyś zrobię sobie jakiś podyplomowy kierunek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie się zastanawiam, choć do końca jeszcze nie zdecydowałam :)

   Usuń
 2. Ja bym nic nie zmieniła w swojej edukacji i drugi raz, wybrałabym tę samą drogę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już jestem po studiach. Bardzo fajny etap w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Studia są ważne, otwierają wiele dróg, jednak bez nich również da się znaleźć dobrą pracę. Je planuję iść na psychologię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja właśnie sie zastanawiam nad jakimś kursem. Mam juz kilka opcji na oku

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze mówiąc, gdybym mogła wybierać drugi raz, pewnie wybrałabym inny kierunek studiów ;) Niemniej jednak, nadal wykorzystuję zdobytą wiedzę, więc nie był to czas stracony.

  OdpowiedzUsuń
 7. choć studia (w tym podyplomowe) mam już dawno za sobą, od pewnego czasu intensywnie myślę o studiach z zakresu marketingu

  OdpowiedzUsuń
 8. hmm ja pewnie zmieniłabym to i owo, ale co tam zawsze mogę się jeszcze wybrać na studia

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nie studiowałam, także niewiele mogę powiedzieć w tym temacie. No, ale na naukę nigdy nie jest za późno, więc kto wie..

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jestem zadowolona ze swoich zyciowych wyborow. gdyz moj kierunek studiow byl wybierany sercem. Jak najbardziej zgadzam sie ze warto podnosic swoje kwalifikacje :)

  OdpowiedzUsuń
 11. studia mam za sobą, studiowałam logistykę i to był dobry wybór . chociaż patrzeć teraz na zatrudnienie w moim rejonie to mogłam się pokusić o księgowość . ale i tak mi prace ciężko znaleźć ze względu braku prawa jazdy.

  OdpowiedzUsuń
 12. niestety jakoś nigdy nie pociągały mnie studia, mimo że dobrze się uczyłam - na pewno warto je kończyć i podnosić swoje kwalifikacje :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja na szczęście tytuł magistra mam już obroniony :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja po studiach mówiłam, że już nigdy więcej, ale jest sporo kierunków, które mnie ciekawią :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Cieszę się, że studia już za mną... choć wspominam je milo. Teraz doskonalę się robiąc kursy :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja trochę pohulałam w szkole średniej przez co trzy razy zmieniałam szkołę i skończyłam ją o wiele później niż powinnam. Gdy ja pisałam maturę znajomi byli na 4 roku studiów. Potem zaszłam w ciążę i moje marzenia o nauce poszły w las.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzenia są po to by je spełniać, a na naukę nigdy nie jest za późno :) Jak tylko są chęci to wszystko jeszcze przed Tobą :) Ja też studiowałam mając już dzieci :)

   Usuń
 17. Ja nie do końca jestem zadowolona za swojego wyboru, ale ogólnie studia wspominam bardzo miło.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja na szczęście etap studiowania mam za sobą :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Cosmetics reviews , Blogger