Wstajemy z uśmiechem czyli jak zapewnić sobie wygodny sen?

Kilka  ostatnich moich wpisów dotyczyło sposobów na dobre samopoczucie. Z całą pewnością są nimi aktywność fizyczna i spędzanie codziennie choć odrobiny czasu na świeżym powietrzu. Aby jednak zaczynać każdy dzień z uśmiechem na twarzy ważna jest też  odpowiednia ilość snu. To właśnie on sprawia, że wstajemy wypoczęci, pełni energii i chęci do działania.  Sen wpływa na to jak wyglądamy i jak się czujemy.  


źródło:pixabayNa komfort i jakość snu wpływa wiele czynników, ale aby zapewnić sobie wygodny sen musimy mieć wygodny materac. Wybór tego właściwego  to sprawa indywidualna. Każdy z nas różni się od siebie wagą, wzrostem i budową ciała. Każdy z nas ma też inne przyzwyczajenia i upodobania.

Na co zwrócić uwagę aby wybrać ten odpowiedni materac ? 


Rozmiar materaca


Określenie rozmiaru jest jedną z najprostszych rzeczy, bo dopasowujemy go do wymiarów naszego łóżka.  W zależności od potrzeby mamy też wybór jedno i dwuosobowych materacy.

Twardość materaca


Odpowiednio dobrana będzie miała wpływ nie tylko na komfort snu, ale także na długość jego użytkowania. Nie może być ani za twardy, ani za miękki.  Powinien być raczej na tyle sprężysty, aby zapewnić wygodne podparcie dla całego ciała i prawidłowo odciążać kręgosłup. Dobrze, jeśli jest  wykonany tak, że dopasowuje się do kształtu ciała.

Rodzaj materaca 


Tu ze względu na wypełnienie mamy dobrać taki, który ze względu na swoje właściwości będzie dla nas najlepszy. Do wyboru mamy m.in. 
 • materace piankowe -   idealnie  dopasowują się do kształtu ciała, reagując na jego ciepło.  Efektem działania pianki jest mniejszy nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu.
 • materace lateksowe - są trwałe, nie odkształcają się przez wiele lat. Kolejną ich zaletą jest ich właściwość antybakteryjna i antygrzybiczna. Polecane są szczególnie dla alergików.
 • materace sprężynowe -  Im większa liczba sprężyn tym materac jest grubszy i bardziej sprężysty. W niektórych modelach materaców możemy dodatkowo spotkać warstwy utwardzające takie jak kokos, czy trawa morska. Głównym ich zadaniem jest utwardzenie materaca.
Wybór odpowiedniego materaca  nie jest wcale taki łatwy jakby się mogło wydawać. Wybierając ten, który ma posłużyć przez długie lata i zapewniać odpowiedni komfort  warto kierować się tylko ceną, ale przede wszystkim  rodzajem materaca, wykorzystanymi komponentami, gwarancją czy też marką.
Od naszego właściwego wyboru zależeć będzie nasze codzienne samopoczucie. Jest więc nad czym się zastanawiać. 
 

A co dla Was jest najważniejsze przy jego wyborze? 

20 komentarzy:

 1. Ja mam materac z wkładką kokosową jest wygodny i dzięki temu rano nie wstaje z bólem kręgosłupa

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w sumie przy wyborze zdałam się na intuicję, ale faktycznie, materac jest bardzo ważny, doceniłam go dopiero przy wymianie na nowy :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię mieć twardy materac. Na takim wysypiam się najlepiej. Jeśli nocuję w innym miejcu niż dom i jest miękki materac to jest prawie 100%-towa pewność, że obudzę sie niewyspana i z bólem pleców.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny tekst i dziękuję za podzielenie go na akapity. Znacznie lepiej się czyta <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba już rozumiem dlaczego od dawna nie mogę się porządnie wyspać... Dziękuję za ten post.
  Zdecydowanie czas na nowy materac!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie najważniejsze jest czy materac jest wygodnu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobry sen jest bardzo ważny a wygodny materac to totalna podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj tak! Materac to bardzo ważna rzecz. Długo szukałam zanim znalazłam ten jedyny.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam super materac średnio twardy po prostu go uwielbiam. Niestety po ciąży stałam się bardzo wrażliwa na wszelkie hałasy dopóki mieszkań w bloku i słyszę sąsiadów . . Co zaniedlugo się zmieni. I mieszkam w jednym pokoju z córką nie ma mowy o spokojnym śnie... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moj materc musi być wygody, nie za twardy. Wlasnie kupiłam i jestem ciekawa czy będzie wygodny

  OdpowiedzUsuń
 11. to prawda, że wyspanie zależy od dobrego materaca, my z mężem musimy już swój wymienić bo po kilku latach już się wyrobił :P

  OdpowiedzUsuń
 12. niebawem będę urządzać nowe mieszkanie i już teraz wiem, że na materacu nie będę oszczędzać. sen jest bardzo ważny

  OdpowiedzUsuń
 13. tak tak materac najważniejszy choć ja mam tak że często się przestawiam, kwestia przyzwyczajenia

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja muszę mieć raczej twardy materac, na takim najlepiej się wysypiam - a wybór dobrego i odpowiedniego materaca nie jest łatwy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wygodny materac to podstawa. Nie ma co na nim oszczędzać, aby dobrze wypocząć :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Oj dobry i wygodny materac to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Aktualnie śpię na rogówce, więc nie dotyczy mnie ten temat. Marzę o łożu z wygodnym materacem :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja zdecydowanie wole te twardsze materace :)

  OdpowiedzUsuń
 19. o tak! kiedy zmieniliśmy materac od razu spi się lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Na pewno trzeba się odstresować i zapewnić sobie spokojny umysł. Ja stosuję suplementy na usprawnienie pracy mózgu i dzięki temu też lepiej śpię.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Cosmetics reviews , Blogger