Jak rozmawiać z córką o miesiączce i dojrzewaniu?


Jeśli twoja córka zbliża się do okresu dojrzewania, najprawdopodobniej odczuwa lęk przed rozpoczęciem miesiączki. Znalezienie sposobów na rozmowę na ten temat w otwarty i pewny siebie sposób wpłynie na jej doświadczenie związane z okresem. Jednak w jaki sposób możesz przedstawić temat i przezwyciężyć niezręczność otaczającą pierwszą miesiączkę córki?
Kiedy zacząć rozmowy?

Średnio większość dziewcząt rozpoczyna miesiączkę w wieku 12 lub 13 lat. Jednak jeśli zwleka się z rozmową na ten temat, młoda dziewczyna może rozwinąć w sobie poczucie strachu i niepokoju. Więc skąd wiadomo, że ten czas nadchodzi? Można zobaczyć fizyczne zmiany u dziecka. Rozwój piersi jest zazwyczaj pierwszym objawem dojrzewania dziewczynki. Zwykle następuje wzrost włosów łonowych. Około roku po rozpoczęciu gwałtownego wzrostu i około 2,5 roku po rozpoczęciu rozwoju piersi, nadchodzi pierwszy okres.
Rozmowy i plotki zaczną się w szkole na długo, zanim córka będzie miała cykl miesiączkowy. Dlatego mówienie o okresie w naturalny sposób od najmłodszych lat jest ważne, jeśli ma się czuć przygotowana.

Wiele rozmów, a nie jedna

Najlepiej unikać jednego długiego monologu na temat miesiączki. Zamiast tego spróbować rozłożyć go na wiele mniejszych rozmów - edukacja na temat działania ludzkiego ciała powinna być ciągła. W przeciwnym razie zbyt silne znaczenie przywiązuje się do pojedynczej dyskusji, a  duża ilość informacji przekazana na raz, może być przytłaczająca. Seria rozmów pomaga  rodzicom i dzieciom przezwyciężyć zawstydzenie tematem.
Nawet małe dzieci zaczynają zadawać pytania na temat swoich ciał, a rodzice powinni odpowiedzieć im szczerze. Jak szczegółowa ma być rozmowa, powinno to zależeć od dojrzałości dziecka i jego zdolności do zrozumienia tematu dojrzewania.
Nie trzeba koniecznie czekać na ich pytania, aby porozmawiać o okresie menstruacji. Zanim dziewczynka zbliży się do okresu dojrzewania powinna mieć pełną wiedzę na temat zmian, które będą miały miejsce w  jej ciele. Dlaczego? Dzieci naprawdę chcą dowiedzieć się o większości rzeczy od swoich rodziców. Na pewno usłyszą też, jak ich przyjaciele omawiają te zmiany.

Jak rozmawiać na temat miesiączki?

Cykl menstruacyjny to przeważnie temat tabu. Wiele kobiet i dziewcząt ma trudności z rozmowami o swoich okresach z przyjaciółmi i rodziną - w tym matkami i siostrami. W zależności od osobowości i charakteru naszego dziecka sposobów na rozmowę może być kilka.

- Najkorzystniej, jeśli rozmowa o miesiączce pojawi się swobodnie. Warto poszukać momentów, które dadzą okazję do dyskusji na ten temat np. reklama tamponów o.b., wizyta w aptece, kampanie w mediach.
- Dla niektórych córek temat okresu może być bardzo krępujący. Warto zacząć od przedstawienia faktów, a ogólną rozmowę odbyć później.
- Warto zapytać córkę, ile wie o miesiączkach, abyś nie było sytuacji, gdy zaczynamy mówić jej coś, o czym już dobrze wie.
- Można porozmawiać z córką o miesiączce w taki sam sposób, w jaki wyjaśniamy np. pielęgnację skóry. Aby rozumiała, co się dzieje fizycznie i co powinna zrobić.
- Warto wspomnieć o swoich doświadczeniach z czasu dojrzewania lub już jako przeżyć dorosłej kobiety, aby nawiązać do tematu w bardziej osobisty sposób.
- Należy przygotować się do odpowiedzi na różne pytania takie jak „Ile krwi stracę?” „Co, jeśli krew przecieka przez moje ubrania?” „Czy ktoś będzie w stanie powiedzieć, że mam okres?” Dlaczego tylko dziewczynki mają okres? Czy dziewczęta mają okresy do końca życia? Itp.
- Zawsze używaj jasnego języka, takiego jak "plamienie", "pochwa", "miesiączka" i "podpaski higieniczne" (a nie eufemizmy, takie jak „pora miesiąca”, „tam” i „ochrona”), aby uniknąć nieporozumień w objaśnianiu tematu okresu.
- Kluczowe jest także wyjaśnienie, że każdy człowiek jest inny. Na przykład córka może się martwić, że jej ciało zmienia się szybciej - lub wolniej - niż ciała przyjaciółek.
- Oprócz zrozumienia, jak działa menstruacja, dziewczęta muszą znać artykuły higieniczne dla kobiet (podpaski i tampony) i wiedzieć, jak i kiedy ich używać.

Otwarta rozmowa z córką na temat procesu miesiączki i sposobu radzenia sobie w różnych sytuacjach pomoże jej zdobyć więcej zaufania do cyklu menstruacyjnego. Mówienie o nim, informacja jak stosować podpaski higieniczne i tampony oraz wiedza na temat różnych stadiów i objawów oznacza, że cały temat jest łatwiejszy i mniej wstydliwy.*materiał zewnętrzny

1 komentarz:

  1. Ja nie mam dzieci, ale pamietam rozmowe z moja mama, takie podejscie jest baaardzo wazne i aby sie nie bac i nie wsztydzic tylko najnormalniej w swiecie rozmawiac i wyjasniac naturalne sprawy :D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Cosmetics reviews , Blogger