Jak wybrać soczewki kontaktowe?

Każdego dnia stajemy przed trudnymi wyborami. Noszę okulary, ale od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wyborem innej metody korekcji wzroku. Dziś postaram się Wam odpowiedzieć na pytanie: Jak wybrać soczewki kontaktowe? W niektórych sytuacjach to właśnie one okazują się lepszym wyborem niż okulary.
Na odpowiedni dobór soczewek ma wpływ kilka czynników: 


Przeznaczenie

Soczewki kontaktowe biorąc pod uwagę ich zastosowanie, dzieli się na trzy rodzaje: korekcyjne, lecznicze oraz kosmetyczne. Pierwsze z nich służą poprawie jakości widzenia. Soczewki lecznicze, jak sama nazwa wskazuje, pełnią funkcję opatrunku. Kosmetyczne występują w wersji korekcyjnej lub bez mocy optycznej i umożliwiają natychmiastową zmianę koloru tęczówki.

Rodzaj korygowanej wady

Bardzo ważną rzeczą jest dopasowanie soczewek pod kątem wady wzroku. Jeśli decydujemy się na kupno soczewek po raz pierwszy, warto udać się do specjalisty i skorzystać z jego porad. To on ze względu na wadę - krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm dobierze nam soczewki sferyczne, toryczne lub progresywne.


Materiał wykonania soczewek

Ze względu na materiał, z którego  soczewki zostały wykonane, dzieli się je na miękkie i twarde. 
Pierwsze z nich są wytwarzane z miękkich, wygodnych dla oka materiałów. Są to soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe.  Hydrożelowe są bardzo delikatne, natomiast silikonowo hydrożelowe przepuszczają więcej tlenu.
Twarde soczewki kontaktowe są, jak sama nazwa wskazuje, soczewkami sztywnymi, zachowującymi własny kształt, przez co zalecane są u  osób z bardziej złożonymi wadami wzroku,

Czas noszenia soczewek

Soczewki różnią się od siebie także maksymalnym czasem użytkowania. Wyróżnia się soczewki jednodniowe oraz wielokrotnego użytku: dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne oraz roczne.

Jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku Nie wymagają też specjalnej pielęgnacji,  bo wyrzucamy je zaraz po zdjęciu. Kolejne wymieniamy, jak sama nazwa wskazuje, co dwa tygodnie, miesiąc, kwartał lub rok.

Tryb noszenia soczewek

Przy wyborze najbardziej odpowiedniego rodzaju soczewek kontaktowych istotny jest także tryb ich noszenia: dzienny, elastyczny, ciągły. 
W przypadku pierwszego rodzaju soczewek czas użytkowania wynosi od 6 do 14 godzin – na noc należy zdjąć je z oczu i pozostawić w pojemniku z płynem pielęgnacyjnym do czasu ich ponownego założenia.  Te drugie można nosić przez kilka dni bez zdejmowania, jednak nie dłużej niż tydzień. Ostatnie możemy pozostawić na oczach nawet przez miesiąc, możemy je nosić zarówno w dzień i w nocy bez zdejmowania. 


Wybór nie jest wcale taki łatwy jakby się mogło wydawać. Soczewki powinny być komfortowe w noszeniu, wygodne w użyciu, zapewniać idealne widzenie oraz bezpieczeństwo i zdrowie oczu. Należy pamiętać, aby soczewki zawsze dobierać pod okiem specjalisty, a dopiero potem kupować je w wybranym przez siebie miejscu: salonie optycznym lub przez internet. 

Ja pierwsze wybory mam wprawdzie za sobą, bo rozważałam zakup soczewek zamiast okularów, ale cały czas się jednak nad nimi zastanawiam. 

Co oprócz korekcji wzroku jest dla Was ważne przy wyborze soczewek?

17 komentarzy:

 1. Przyznam szczerze, że nigdy nie korzystałam z soczewek, bo nie miałam takiej potrzeby. Natomiast kusiło mnie czasem, aby kupić takie, zmieniające kolor oczu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Naszczescie jak narazie nie potrzebuje soczewek. Ale z tego co wiem jest to super alternatywa dla okolarow.

  OdpowiedzUsuń
 3. noszę okulary ale sama ostatnio zastanawiam się nad soczewkami. szczególnie podobają mi się korekcyjne, które podbijają kolor tęczówki

  OdpowiedzUsuń
 4. ja na szczęście na razie nie potrzebuje i mam nadzieję, że tak będzie przez długi czas

  OdpowiedzUsuń
 5. wiele razy myślałam o soczewkach na pewno są wygodniejsze, ale nie wiem czy dałabym radę cokolwiek wsadzić do oka , a potem jeszcze tę soczewkę wyjmować. raczej to nie na moje nerwy, wiem że szkolą itp, ale nie lubię sobie w oku grzebać :D .

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie nosiłam soczewek, także nie wiem co jest najważniejsze..W sumie rozważam zakup takich do noszenia ciągle.

  OdpowiedzUsuń
 7. od ponad 10 lat noszę soczewki, w zasadzie miałam do czynienia z dwoma markami, ale najlepiej spisują się u mnie Acuvue :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na szczęście nie muszę jeszcze korzystać z okularów, czy soczewek, ale jak będę musiała to postawię na soczewki. Kuszą mnie te zmieniające kolor tęczówki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy się nie zastanawiałam nad soczewkami, bo nie ma takiej potrzeby

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja nie nosze soczewek, mąż próbował, ale nie dał rady ich nosić niestety.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja od dlugiego czasu nosze soczewki jednodniowe i jestem zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Noszę okulary, jednak coraz częściej zastanawiam się nad soczewkami. Dzieciaki połamały mi 3 pary, zawsze znajdą sposób, żeby się do nich dostać, lub strącić mi je z twarzy.😌 Myślę, że soczewki będą wygodniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja na szczescie nie mam wady wzroku, ale lubie zmieniac kolory oczu zwlaszcza w metamorfozach wiec ciekawia mnie soczewki kolorowe :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Noszę soczewki już od października i mimo że jestem osoba, która na początku dygotała na myśl o "dłubaniu" sobie w oku, tak teraz jestem w 100% zadowolona i wiem, że do okularów już nie wrócę. Patrzenie przez soczewkę kontaktowa najbliższe jest naszemu naturalnemu patrzeniu aniżeli przez obraz płaskich okularów. Polecam każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Taki wpis na pewno przyda się osobom, które rozważają zmianę okularów na soczewki. Ja mam bardzo wrażliwe oczy i jakoś nie wyobrażam sobie, abym każdego dnia miała sobie w nich coś robić, aby prawidłowo nałożyć soczewkę. Poza tym znacznie lepiej wyglądam w okularach.

  OdpowiedzUsuń
 16. Chciałaś nosić soczewki. Naprawdę. Jednak kiedy okazało się, że lewe oko nie współpracuje, rzuciłam ten pomysł i zostałam przy okularach ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja bym na lato właśnie chciała soczewki zamiast okularów

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Cosmetics reviews , Blogger