Książki dla dzieci - Dlaczego warto czytać dzieciom?

Każda z nas jest mamą lub w przyszłości będzie.  O dziecko troszczymy się i chcemy mu zapewnić wszystko co najlepsze. Zawsze mamy też swoje sprawdzone sposoby na spędzanie z nim swojego czasu. Możliwości na wspólną zabawę  jest wiele. Jedną z naszych ulubionych jest czytanie książek.


źródło: www.pixabay.com.plDlaczego Warto czytać dzieciom?

Czytanie dziecku książek od najmłodszych lat to okazja do spędzenia wspólnie czasu, chwili rozmowy, zabawy, żartów i przytulania.  W taki sposób dziecko czuje się ważne i kochane. Wie, że mamy dla niego czas, chcemy go wysłuchać, a przede wszystkim poczytać mu niesamowite bajki. Te wspólnie mile spędzone chwile pełne bliskości, śmiechu i przytulania zacieśniają więzi między nami a dziećmi.

Czytanie to też dobry pomysł na relaks. Nadmiar wrażeń czasami powoduje, że dzieci są rozdrażnione lub marudne a wieczorami czasami nie mogą zasnąć. Czytanie może być wówczas rodzajem odpoczynku i wyciszenia. W końcu i my czasami odpoczywamy czytając.


źródło: www.pixabay.com.pl


Czytanie książek uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu. Czym więcej rozmawiamy z dzieckiem lub mu czytamy tym sprawniej mu idzie nauka mówienia, a zasób słów co chwilę się zwiększa. Dziecko uczy się jak prawidłowo konstruować zdania, poznaje nowe wyrazy i ćwiczy pamięć. Wybór książek dla dzieci  mamy bardzo duży, więc jest w czym wybierać.Wszystkie pięknie i kolorowo zilustrowane  przyciągają  ich uwagę.Ważne, aby wybierać książki wg jego wieku i zainteresowań. 

Dzięki czytaniu książek dzieciom rozwija się w nich chęć nauki czytania, W końcu czym młodsze dziecko, tym bardziej próbuje nas naśladować. Czasami widzę jak Michał otwiera książkę i oczywiście opowiadając po swojemu "czyta" bajkę misiowi lub tacie.

Dziecko poznaje różnego rodzaju uczucia, uczy się je nazywać i wyrażać. Wzorce postaw i zachowań czerpie nie tylko od nas, ale także od bohaterów czytanych bajek. To właśnie w bajkach poznaje i uczy się odróżniać dobro od zła. Czytanie to także ćwiczenie koncentracji. Dziecko skupia się na bajce i jego bohaterach. Czytanie rozwija też pamięć.

Książki dla dzieci  niesamowicie pobudzają wyobraźnię.  Dzięki  nim najmłodsi mogą przenieść się w kolorowy świat, a i często nam się to też udziela. Maluch zainteresowany wciągającymi historiami z czasem sam zaczyna po nie sięgać. Mnie cieszy zawsze najbardziej, gdy mój mały urwis sam sięga książkę, przychodzi, siada na kolana i mówi "mama czytamy". Książki rozwijają również poczucie humoru. Z wielu przygód bohaterów śmiejemy się razem.

To  także najlepsza inwestycja w ich przyszłość. Dziecko chętniej i szybciej się uczy. Poznaje, że telewizja i komputer to nie jedyny rodzaj rozrywki. Fakt, że łatwiej włączyć bajkę w telewizji lub na komputerze i mamy spokój. Ale czy na tym nam zależy? Raczej nie.

Oczywiście wszystko z umiarem, bo i w drugą stronę idzie przesadzić. Jeśli widzę, że Michał nie ma któregoś dnia ochoty na czytanie książek to oczywiście tego nie robimy. Nic na siłę, bo możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. 

Warto więc znależć czas na wspólne czytanie i zachęcić dziecko do książek. 21 komentarzy:

 1. Ja zawsze lubiłam gdy mam mi czytała w dzieciństwie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też lubiłam jak mi czytali :) zwłaszcza baśnie

   Usuń
 2. O tym, jak zbawienny wpływ ma czytanie dzieciom powinien wiedzieć każdy rodzic. Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię, ale także uczy, bo niemal każda bajka kończy się jakimś morałem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja coreczka jest na razie za zywa na czytanie ksiazek. Nie chce usiedziec w jednym miejscu

  OdpowiedzUsuń
 4. często czytam chłopcom książki. na dobranoc przed snem najczęściej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też czytałam chłopakom jak byli mali, teraz na szczęście już sami czytają, więc mam czas na swoje książki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj tak, czytanie jest bardzo ważne:) jak siostrzenica była młodsza to jej czytałam książeczki, chodź z czytaniem to trochę ciężko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedy byłam dzieckiem, bardzo lubiłam kiedy czytano mi książki :) Zawsze mnie to odprężało i pomagało szybciej zasnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zawsze uwielbialam kiedy rodzice czytali mi przed snem, dzieki temu zawsze mialam wyobraznie i dobre oceny z j. polskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja na pewno jak będę miała swoje dzieci to będę im czytać!

  OdpowiedzUsuń
 10. W przyszłości, gdy będę miała dzieci z pewnością będę czytała, to z pewnością fajnie spędzony czas razem :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja zawsze czytam książki Madzi. Moja siostra Hania jak była mała, to też jej czytałam bajeczki i opowiadałam różne historie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kurcze ja nie mogę się zmotywować do czytania. Codziennie mamy długi dzień a wieczorem razem idziemy spać i padamy. Oglądamy bajki w ciągu dnia i czytamy pojedyncze strony.

  OdpowiedzUsuń
 13. od małego czytam mojej córce na dobranoc, uwielbia potem czytać po swojemu swoim pluszakom. Czytanie nie tylko rozwijaj jej wyobraźnię ale też wzbogaca słownictwo

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem jak najbardziej za czytaniem dzieciom. Sama od najmłodszych lat czytałam i nie miałam nigdy problemów np. z językiem polskim :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja od kiedy pamiętam - czytam. Czytał mi tata, babcia, siostra, dziadek... potem czytałam sama, a teraz czytam moim dzieciom. Córka mimo, że ma 2 latka z chęcią sięga po ksiązki i bardzo je szanuje - nie rwie ich, nie rysuje po nich więc w jakiś sposób udało mi się w niej zaszczepić szacunek dla książek. Dla mnie dom bez książek, kwiatów i obrazów na ścianie nie jest domem :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mój syn jak tylko nauczył się czytać zaczął czytać mi :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja zamiast czytania uwielbiałam słuchać bajek opowiadanych przez moją babcię :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zgadzam się wystarczy 15 minut dziennie, chyba każdy znajdzie tyle czasu

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja bardzo często i dużo czytam swojej córce, uwielbia słuchać

  OdpowiedzUsuń
 20. Mój synek jak będzie starszy to też zacznę mu czytać, na razie tylko oglądamy.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Cosmetics reviews , Blogger